Co warto wiedzieć o kontach oszczędnościowych?

Produktem bankowym najbardziej podobnym do lokat są konta oszczędnościowo – warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Ranking kont oszczędnościowych

Nie każdy bank ma dobre intencje wobec klienta, dlatego warto przed wyborem banku zobaczyć internetowe rankingi kont oszczędnościowych, które z pewnością pomogą w podjęciu trafnej decyzji – ranking kont oszczędnościowych znajdziesz tutaj. Dzięki takim rankingom można od razu dowiedzieć się więcej o oferowanych kontach oraz wygodnie porównać sobie ich parametry.

Obecnie posiadanie konta oszczędnościowe jest już raczej standardem. Jeśli go nie masz, albo nie jest on zadowalające, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Stare metody chowania oszczędności do skarpety lub do szafy są niepraktyczne, niebezpieczne, a przede wszystkim „trącą myszką”. Bo gdzie przechowywać nasze środki z dochodów, rent i emerytur jak nie na koncie. Warto zauważyć, że mowa jest o koncie oszczędnościowym, a nie koncie osobistym, czyli jednej z najpopularniejszych inwestycji wybieranych przez Polaków. Konta oszczędnościowe są nie tylko bezpieczne, ale również proste w formalnościach.

Kilka słów o koncie oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe jest dogodną inwestycji i połączone jest ono z ROR-em czyli rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Po pierwsze jest krótkoterminowa – zależy to od procentu: im większy, tym termin jest krótszy. Po drugie, założenie konta oszczędnościowego nie równa się z zamrożeniem pieniędzy i karami finansowymi. To chyba jeden z najistotniejszych aspektów dotyczących tego konta. Trzeba dodać, że przedwczesne wypłacenie całej gotówki grozi stratą wszystkich uzyskanych z odsetek pieniędzy, jednak uwaga, niektóre banki naliczają prowizje z kwoty, która została ulokowana przed zerwaniem konta. Po trzecie: jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ procent jest stały, ale niewielki i nie przynosi dużych zarobków. W dodatku oprocentowanie jest niskie, a limit jaki jest założony jest niski – tylko w niektórych bankach oferowane jest aż 4% z dużym limitem gotówkowym. Warto pamiętać o tym, że niektóre banki nie oferują bezpłatnych transakcji – jeżeli przekroczy się limit jednej na miesiąc, każda następna będzie kosztować od kilku do kilkunastu złotych.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

To zależy. Jeżeli komuś zależy na spektakularnym zysku w krótkim czasie, to ta inwestycja nie jest dla niego. Konto oszczędnościowe to przede wszystkim sposób na przechowanie gotówki z niewielkim procentem. Jednak niewątpliwie, konto oszczędnościowe jest lepsze od lokaty, ponieważ nie wiąże się ono z zamrażaniem gotówki – możemy zasilać konto i pobierać z niego pieniądze, jednak warto pamiętać o tym, że więcej niż jedna transakcja na miesiąc w większości banków jest płatna. Nie należy zapominać o podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki, który wynosi 19%. Jest on pobierany raz w miesiącu od kwoty z uzyskanych zysków. Po jego odliczeniu zostaje 81% nagromadzonego funduszu.

 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *