Poniżej znajdziesz aktualne oferty lokat. Dla każdego odpowiedni będzie trochę inny produkt, dlatego zamiast sugerować się kolejnością – przejrzyj wszystkie oferty i wybierz tę najlepiej odpowiadającą Tobie.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

  1. Oprocentowanie

Przede wszystkim w wyborze najlepszej lokaty, najważniejsze jest oprocentowanie. Najczęściej najlepsze oprocentowanie mają lokaty 3 miesięczne. Utarło się w praktyce bankowej, że to najlepszy czas trwania lokaty do pozyskania klientów z promocji. To one mają najwyższe oprocentowanie.

Oprocentowanie lokat dłuższych jest już często zależne od oczekiwań co do stóp procentowych (przeczytasz o nich więcej tutaj – oprocentowanie lokatj).

2. Czas trwania

Jak już wiesz oprocentowanie i czas trwania, to kwestie powiązane ze sobą. Ważniejsze zazwyczaj jest oprocentowanie, ale czas trwania jest również istotny. Co z tego, że lokata byłaby super oprocentowana, gdyby można ją było założyć tylko na 1 miesiąc? Przez ten czas, pieniądze nie zdążą dobrze „popracować” i znowu będzie trzeba szukać miejsca na ich przechowywanie. Z drugiej strony, zbyt długi czas trwania lokaty może spowodować, że środki będą zamrożone zbyt długo. Czas trwania lokaty to jeden z tych obszarów gdzie bardzo istotne są Twoje indywidualne preferencje. Jeśli nie lubisz zbyt często szukać najlepszych ofert lokat – wybierz raczej te długoterminowe. Dobrym rozwiązaniem może być też konto oszczędnościowe – tutaj znajdziesz ranking kont oszczędnościowych. Jeśli oszczędzasz na jakiś konkretny cel (np. na wakacje) wybierz taki termin, żeby lokata skończyła się zanim będziesz potrzebować tych pieniędzy. Jeśli zależy Ci na oprocentowaniu – sprawdź, które mają najwyższe 🙂

3. Konto osobiste?

Niektóre oferty lokat wymagają założenia konta osobistego. Z jednej strony jest to dodatkowy kłopot – trzeba pamiętać o zamknięciu tego konta. Z drugiej strony, może to jest akurat okazja do zmiany konta, albo założenia sobie drugiego (np. do płatności online). Przykładowo zakładając lokatę w BGŻ Optima, musisz założyć też konto oszczędnościowe. Zdecydowanie warto – nawet po upływie promocyjnego oprocentowania lokaty, to konta dalej jest całkiem korzystne. Dlatego zakładając lokatę, warto rozważyć też czy nie warto otworzyć konta osobistego. W wyborze najlepszego pomoże ranking kont osobistych.

Jeśli nie chcesz dodatkowego konta – w ostatnich latach najlepsze oferty lokat bez konta oferowane są w Idea Banku. Sprawdź koniecznie lokaty z serii Happy – np. tutaj.

Jeśli ten ranking jest dla Ciebie nie wystarczający i chciałbyś zobaczyć więcej szczegółów – sprawdź ten ranking lokat bankowych. Znajdziesz tam co miesiąc aktualizowany ranking lokat – my niestety nie mamy tyle czasu :(.