Jak oszczędzać?

W czasach, gdy produkty finansowe dostępne są na wyciągnięcie ręki a pożyczki otrzymać można nawet w 15 minut, odkładanie pieniędzy i oszczędzanie na przyszłość nie wydaje się atrakcyjne. Skoro można coś mieć już teraz, kupując na raty, dlaczego z tego nie skorzystać. Wiele osób wpada, niestety w pułapkę takiego myślenia. Nie zdają sobie sprawy, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy. To przede wszystkim umiejętne i rozważne nimi dysponowanie. Nie tak łatwo, bowiem zarobić 1000 zł. ale już wydać można je w dwie minuty.

Tymczasem takie traktowanie pieniędzy nie prowadzi do niczego dobrego, może tylko skończyć się spiralą długów. Aby nieco osłabić konsumpcjonizm i pogoń za posiadaniem coraz to nowych rzeczy, należy zacząć sobie odmawiać. Zaoszczędzone kwoty odkładać na specjalne konto oszczędnościowe lub lokatę (co wybrać lokata, czy konto oszczędnościowe?). Co prawda zyski z lokat są bardzo niewielkie i nieopłacalne ale w początkach oszczędzania nie chodzi tylko o zysk. Czasami ważniejsze jest zachowanie realnej wartości pieniądza – ochrona przed inflacją (o oprocentowaniu lokat). Najważniejsza jest zmiana nawyków i poglądów, właściwe myślenie i ukierunkowanie swojego działania. Na resztę przyjdzie czas trochę później, gdy oszczędzanie stanie się czymś tak naturalnym, jak jedzenie i picie.

Zobacz także: http://www.finanseosobiste.pl/artykuly/co-wybrac-lokata-czy-konto-oszczednosciowe.html

Jak oszczędzać na zakupach?

Każdy z nas uwielbia chodzić na zakupy, w końcu nie ma nic przyjemniejszego od wydania kilku złotych i kupienia sobie czegoś o czym marzyliśmy, lub czegoś co nam się podoba, lub nawet czegoś co lubi jeść. Niestety zazwyczaj cieszymy się z drogich produktów, których na co dzień nie jesteśmy w stanie kupić, przez co oszczędzanie staje się o wiele trudniejsze, gdyż musimy walczyć ze swoimi pokusami. Jedzenie może być dokładnie tak samo drogie jak ubrania. W końcu czasem jeśli marzy nam się jakiś obiad złożony z owoców morza. Niestety finalnie może on kosztować tyle co nowa bluzka. Jednak zazwyczaj mamy błędne podejście do tematu. Wybieramy produkty i posiłki średniej klasy, które nie pozwalają nam na oszczędności i finalnie wszystkie zarobione pieniądze wydajemy na te same produkty. Lepiej jest wybrać niektóre tańsze zamienniki.

W oszczędzaniu na zakupach na pewno pomogą też rożne poradniki pokazujące np. listy tanich i dobrych produktów, albo poradniki robienia tanich zakupów w internecie. Czasem warto rozejrzeć się za tańszymi zamiennikami. Np. ryż, makaron, czy chociażby mąka i cukier zazwyczaj mają podobną jakość, a mniej znani producenci sprzedają je w niższej cenie. Z pewnością przełoży się to szybko na nasz budżet i będziemy mogli pozwolić sobie na większe zakupy.

 

 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *