Jak oszczędzać cz. II? – budżet domowy

Wydatki zdają się narastać każdego dnia, a mimo najszczerszych chęci odłożenia nawet niedużej sumy, nasze próby spełzają na niczym. Pieniądze w niewiadomy sposób znikają z portfela, a w domu ciągle czegoś brakuje. Jak więc zakończyć odwieczną walkę z niewystarczającymi środkami i zacząć odkładać prawdziwe oszczędności?

Wyznacz sobie cel

Przede wszystkim potrzebny jest plan. Warto zacząć od sporządzenia listy przedmiotów lub usług które są naszą motywacją do oszczędzania. Może to być wyjazd na urlop nad morze, nowe auto, sprzęt RTV do kuchni czy każda inna zachcianka. Dokładnie oszacujmy wielkość kwoty jaka jest potrzebna i ustalmy racjonalny odcinek czasu po którym chcemy uzyskać całość. Pomoże to w podjęciu decyzji, ile pieniędzy musi być odkładane każdego miesiąca. Jeśli wyklarowała się nam konkretna kwota, czas uporządkować finanse. Ile jest zbędnych, zupełnie niepotrzebnych produktów na które wydajemy duże kwoty? Jedzenie posiłków w drogich restauracjach? A może regularne kupowanie ubrań z najnowszych kolekcji? Takie zachowania całkowicie wykluczają skuteczne oszczędzanie. Warto więc ograniczyć się do zaopatrywania się tylko w niezbędne rzeczy, a zatrzymane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na coś, co sprawi dużo więcej radości. Dzięki takiej organizacji przestaniemy stać w miejscu i ożywimy domowy kapitał na nowo.

Prowadź budżet domowy

Jeśli chcesz więcej oszczędzać, to oczywiście najlepiej jest zwiększać swoje zarobki. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego należy też uważnie patrzeć na swoje wydatki. Może w tym obszarze jest coś co można zmienić, żeby bezboleśnie wydawać mniej. Żeby świadomie zdecydować na co zmniejszyć wydatki, na co wydajemy najwięcej trzeba koniecznie prowadzić budżet domowy. Wystarczy, żeby będziesz uważnie śledzić swoje wydatki, w podziale na kategorie, żeby móc świadomie podchodzić do swoich finansów osobistych i w efekcie oszczędzać więcej.

Od czego zacząć? Po pierwsze ściągnij sobie budżet domowy do prowadzenia w excelu. Jest to bardzo wygodne narzędzie do zapisywania swoich wydatków. Już po miesiącu zobaczysz w nim swoje wydatki i zobaczysz gdzie uciekają Ci pieniądze. Jeśli brakuje Ci motywacji do codziennego śledzenia swoich wydatków, z pewności pomoże Ci ten artykuł (jak zacząć skutecznie oszczędzać?). Pamiętaj, oszczędzanie nie musi być bolesne. Po analizie Twoich wydatków, może okazać się, że wydajesz dużo na rzeczy, które nie dają Ci dużo przyjemności.

 

Podobne posty

1 myśl na “Jak oszczędzać cz. II? – budżet domowy”

  1. Ściągnęłam sobie ten budżet i faktycznie bardzo dobry. Polecam wszystkim takie narzędzie to ogarnięcia własnych finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *