Jak obliczyć zysk z lokaty?

Jak wiadomo lokaty zakłada się nie z nudów tylko dla zysku. Oczywiście istotne jest też bezpieczeństwo, ale oczywiście najważniejszy jest zwrot jaki uzyskamy z danej lokaty bankowe. Jak obliczyć zysk z lokaty?

Jakie dane są potrzebne?

Po pierwsze, trzeba znać kwotę jaką chcemy zainwestować – będzie to wartość nominalna lokaty (kapitał początkowy i wiele innych nazw na to samo).

Po drugie, trzeba znać oprocentowanie lokaty. Prawie zawsze oprocentowanie podawane jest w stosunku rocznym. Jest to na tyle ugruntowana praktyka, że można przyjąć że tak jest zawsze. Wyjątkiem są oferty lokat długoterminowych, gdzie banki czasami lubią pokazać wysokie oprocentowanie licząc, że klienci nie zorientują się, że jest ono np. przez dwa lata, a nie tak jak zawsze – przez rok. Przy okazji, więcej o oprocentowaniu dowiesz się tutaj – oprocentowanie lokat.

Po trzecie, ważny jest czas trwania. Ponieważ, jak już zauważyliśmy powyżej, oprocentowanie podawane jest w stosunku rocznym. Dlatego, żeby obliczyć zysk z konkretnej lokaty trzeba przeliczyć przez jaki okres to oprocentowanie będzie naliczane.

Po czwarte, detale. Mając powyższe trzy parametry bez problemu obliczysz zysk z lokaty (i każdego innego podobnego instrumentu – np. konta oszczędnościowego). Czasami dochodzą do tego jeszcze mniej istotne założenia, które mogą nieznacznie wpłynąć na wynik obliczeń. Przykładowo istotny może być okres kapitalizacji. Jeśli masz lokatę na 12 miesięcy, ale z kapitalizacją co 3 miesiące, oznacza to, że po trzech miesiącach uzyskane odsetki doliczane są do kapitału początkowego. W efekcie przez kolejne miesiące te wcześniej uzyskane odsetki też pracują. Super! Pamiętaj jednak, że przy obecnych stopach nominalnych, zbyt wiele w ten sposób nie zarobisz. Jeśli stopy wzrosną w przyszłości to może to już mieć jakieś znaczenie.

Co dalej – jak obliczyć zysk z lokaty?

Jeśli już masz wszystkie wyżej wymienione dane, nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po kalkulator, excela, albo kartkę papieru i długopis (jeśli masz za dużo czasu…). Można też skorzystać z tego poradnika jak obliczyć zysk z lokaty – do ściągnięcia za darmo.

W pierwszym kroku oblicz efektywne oprocentowanie. W tym celu pomnóż nominalne oprocentowanie w skali roku, przez dwa parametry. Po pierwsze o iloraz dni trwania lokaty oraz dni w roku. Po drugie skorygować o konieczny do zapłaty podatek 19% (będzie on automatycznie pobrany przez bank). Następnie, tak uzyskane efektywne oprocentowanie pomnóż przez wartość nominalną lokaty. W ten sposób obliczysz zysk z lokaty.

Pełny wzór znajdziesz poniżej:

zysk z lokaty

Źródło: www.wktorymbanku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *