Najlepsze lokaty – na co zwrócić uwagę

Oszczędzanie to dobry nawyk, ale nie każdy jest się w stanie przemóc, by zacząć gromadzić kapitał. Skorzystanie z lokaty może okazać się świetnym rozwiązaniem na skuteczne oszczędzanie. Na czym polega lokata? Co wyróżnia najlepsze oferty lokat bankowych?

Korzystaliśmy z artykułu: http://poradnik-finansowy.pl/jak-wybrac-najlepsza-lokate/

Co wyróżnia korzystną lokatę?

Lokata pozwala na bezpieczne gromadzenie kapitału oraz jednoczesne jego pomnażanie. Przez określony czas, a ściślej okres trwania lokaty, nie jest możliwe korzystanie z posiadanego kapitału. Z jednej strony pozwala to ograniczyć pokusę sięgnięcia po środki z oszczędności. Z drugiej zaś bank zarabia na depozycie. W przypadku większości ofert w razie wyrażenia woli zerwania lokaty klient traci odsetki. Na szczęście do wyboru mamy różne lokaty. Ze względu na okres obowiązywania wyróżniamy lokaty terminowe:

  • jednodniowe,
  • nocne,
  • tygodniowe,
  • roczne.
  • Oczywiście te typy są najpopularniejsze, znajdziemy również mniej niestandardowe oferty.

Oprocentowanie

Oprocentowanie lokat jest zależne w dużej mierze od wysokości stóp NBP. Z końcem 2019 roku planowany jest wzrost stóp procentowych. Oznacza to także wzrost opłacalności lokat. Banki oferują jednak lokaty z oprocentowaniem stałym, zmiennym lub progresywnym. Dzięki czemu możemy wybrać najlepsze lokaty. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem są korzystne, gdy podziewany jest wzrost stóp procentowych. W przypadku lokaty progresywnej oprocentowanie rośnie wraz z każdym miesiącem jej trwania, a do tego istnieje możliwość wypłaty środków przed upływem terminu zapadalności bez utraty odsetek. Zysk z lokaty jest uzależniony również od tego, ile pieniędzy oddajemy w depozyt bankowy. W ofertach lokat bankowych często pojawiają się ograniczenia co do wysokości kapitału. O opłacalności oszczędzania w formie lokaty decyduje również czas trwania lokaty. Jak już zostało powiedziane, są różne lokaty, krótko i długoterminowe. Ważny jest plan oszczędzania. Banki podają oprocentowanie nominalne w skali roku. Jeśli więc zdecydujemy się na lokatę trzymiesięczną, realny zysk będzie stanowił 1/4 podawanego w ofercie oprocentowania.

Kapitalizacja odsetek

Korzystne oprocentowanie to jedno. Do policzenia kwoty odsetkowej należy wziąć pod uwagę rodzaj kapitalizacji odsetek. Z zasady częstsza kapitalizacja odsetek przekłada się na wyższą kwotę odsetkową na koniec okresu lokaty. Z tego powodu najlepsze lokaty to te z dzienną kapitalizacją odsetek. Do pewnych granic pozwalają na uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki.

Oszczędzanie na lokacie jest lepsze niż chomikowanie złotówek w portfelu czy na rachunku nieoprocentowanym. Banki często zmieniają oferty, starając się przekonać do lokat Polaków. Warto być na bieżąco i wybrać najlepsze lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *