Lokaty długoterminowe

Lokata długoterminowa to produkt oferowany przez większość instytucji bankowych. Skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą ulokować swoje nadwyżki finansowe na dłuższy okres czasu. Tego typu lokata ma wiele zalet, jednak należy pamiętać o kilku ważnych elementach, które mają wpływ na ostateczną opłacalność takiej inwestycji.

Czas trwania depozytu.

Lokata długoterminowa, jak wskazuje jej nazwa otwierana jest najczęściej na rok lub dwa lata. Obecnie banki oferują również lokaty trzyletnie, a nawet pięcioletnie. Zatem czas jej trwania jest stosunkowo długi, w związku z czym może zdarzyć się tak, że w trakcie trwania naszego depozytu na rynku finansowym pojawi się ciekawsza oferta.

Wysokość oprocentowania lokat długoterminowych.

Jeszcze do niedawna wysokość oprocentowania lokaty długoterminowej była dużo wyższa niż lokat krótkoterminowych. Obecnie ten trend się zmienia i można znaleźć w ofercie banków wiele ciekawych depozytów zakładanych na krótki okres czasu. W związku z tym nie zawsze jest opłacalne zamrażanie środków finansowych na tak długi okres czasu. Więcej o oprocentowaniu przeczytasz tutaj.

Zamrażanie kapitału.

Otwarcie depozytu na rok, dwa a nawet trzy lata jest związane z koniecznością zamrożenia środków pieniężnych na lokacie na dany okres czasu. To duże utrudnienie i nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Dodatkowo umowy są tak skonstruowane, że za zerwanie depozytu możemy utracić część, a nawet całość wypracowanych odsetek. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni, że możemy sobie pozwolić na zablokowanie naszych pieniędzy na lokacie na tak długi czas, warto rozejrzeć się na rynku i znaleźć depozyt dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

Depozyt dla wygodnych.

Lokaty długoterminowe to idealny pomysł na dywersyfikację naszego portfela inwestycyjnego jako bezpieczna część inwestycji. Należy pamiętać, że lokaty bankowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności i nie wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnych tak jak np. w przypadku inwestowania na giełdzie walut. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie musimy co kilka tygodni czy miesięcy odnawiać naszych lokat, wystarczy raz na rok lub dwa lata zainteresować się naszymi oszczędnościami.

Lokaty długoterminowe to prosty i wygodny sposób na pomnażanie pieniędzy i dobry pomysł dla osób, które zaczynają inwestowanie. Jeżeli mamy niewielkie nadwyżki finansowe, które są zbyt małe na inwestowanie na giełdzie to warto wybrać ten produkt, który jest dostępny praktycznie dla każdego. Otwarcie depozytu nie jest niczym skomplikowanym i nie zabiera zbyt dużo czasu, więc to dobre rozwiązanie dla wszystkich chcących oszczędzać.

Zysk dla lokaty długoterminowej oblicza się analogicznie do zysku ze zwykłej lokaty – jak obliczyć zysk z lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *