Jak wybrać najlepszą lokatę?

Lokata jest bardzo popularnym sposobem oszczędzania pieniędzy – na pewno lepszym, niż gromadzenie środków na koncie osobistym. Wybór najlepszej dla siebie lokaty nierozerwalnie wiąże się z analizą i porównaniem cech lokat w różnych bankach. Z pomocą przychodzą internetowe porównywarki produktów bankowych – np. nasz ranking lokat, dzięki którym łatwiej się zorientować w aktualnych ofertach.

Lokaty różnią się między sobą nie tylko oprocentowaniem, które ma zazwyczaj decydujący wpływ na decyzję o założeniu danej lokaty, ale również wieloma innymi czynnikami. Przy wyborze najlepszej, a zatem najbardziej dostosowanej do naszych potrzeb lokaty, warto wziąć je pod uwagę.

Oprocentowanie i kapitalizacja odsetek

Wydaje się oczywiste, że im większe oprocentowanie, tym lepiej. Jednak aby sprawdzić, ile realnie zyska się na lokacie w konkretnym okresie czasu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania. Liczy się też jego rodzaj i częstotliwość kapitalizacji odsetek.

Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Stałe oznacza mniejsze ryzyko, ponieważ wartość odsetek jest zawsze taka sama niezależnie od sytuacji gospodarczej, natomiast zmienne – przeciwnie. Jego wartość waha się w przeciągu trwania lokaty i może zmienić się zarówno na korzyść, jak i niekorzyść klienta.

Istotna jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej zachodzi, tym lepiej. Kapitalizacja to nic innego, jak „dopisanie” uzbieranego kapitału z odsetek do kwoty lokaty. Dzięki temu, w kolejnym okresie kapitalizacji, odsetki są liczone od sumy kwoty lokaty oraz odsetek z poprzedniego okresu. W praktyce może się okazać, że lokata z częstszą kapitalizacją o niższym oprocentowaniu daje większy zysk niż lokata z rzadszą kapitalizacją o wyższym oprocentowaniu.

Czas trwania lokaty, wcześniejsze wycofanie środków

Kolejnym istotnym elementem, który należy rozpatrzeć, jest ustalenie najbardziej dogodnego dla nas czasu trwania lokaty. Pomimo, że lokaty długoterminowe z reguły są wyżej oprocentowane, trzeba wziąć pod uwagę indywidualną zdolność do faktycznego odłożenia i nie wypłacania środków przez ten okres czasu. Często gdy pojawia się niespodziewany wydatek, wcześniejsze wycofanie środków skutkuje utratą odsetek lub koniecznością zapłacenia prowizji. Najlepsze lokaty mają taką możliwość. Jeśli zależy nam na swobodnym wypłacaniu pieniędzy bez utraty odsetek, dobre jest wziąć pod uwagę przede wszystkim te oferty, które to umożliwiają.

Dodatkowe warunki

W szczegółach oferty warto zwrócić uwagę, jakie dodatkowe wymagania należy spełnić, aby założyć lokatę (np. posiadanie rachunku bankowego w danym banku). Pamiętaj, aby przeliczyć, czy związane z tym opłaty nie przewyższą oczekiwanych zysków (jak obliczyć zysk z lokaty?).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *