Lokaty Bankowe

LOKATY DLA DZIECKA

lokaty dla dzieckaRodzice dla swoich dzieci zawsze chcą jak najlepiej. Patrzymy jak szybko rosną nasze pociechy, a niedawne były jeszcze takie małe. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko wkroczy w świat dorosłego życia. Aby ułatwić życiowy start warto założyć lokaty dla dziecka. Nie czekaj z decyzją. Czym prędzej to zrobisz - tym więcej pieniędzy zdoła uzbierać się na lokacie dla dziecka. Pamiętaj, że nie warto przechowywać gotówki w domu. Tak pozostawione pieniądze mogą jedynie tracić na wartości. Lokata dla dziecka jest bardzo dobrym wyborem. Dodatkowo mobilizuje do dalszego oszczędzania i wpłacania na nią pieniędzy. Nie musisz dysponować dużą sumą pieniędzy. Banki oferując lokatę dla dziecka bardzo często pozwalając skorzystać z takiej oferty przy wpłacie kilkudziesięciu złoty. Ważne jest aby w miarę możliwości dokonywać systematycznych wpłat na taką lokatę, nawet niewielkich kwot. Zanim twoje dziecko dorośnie minie ładnych parę lat, a pozornie nie wielka suma pracująca na odsetki przez tak długi okres czasu spowoduje powiększenie oszczędności. Warunkiem założenia lokaty dla dziecka jest ukończenie 13 lat.

W tym wieku zyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Aby zacząć wcześniej zbierać oszczędności dla swojego dziecka możesz założyć lokatę na siebie. W ten sposób już od narodzin możesz zbierać kapitał na lokacie dla dziecka. Pamiętaj, że przez cały czas na nasze pieniądze "czyha" inflacje, której obecność sprawia spadek wartości pieniądza w czasie. Dlatego warto wybierać lokaty dla dziecka z najwyższym oprocentowaniem. Najczęściej najlepsze warunki uzyskasz zakładając depozyt długoterminowy na przykład na trzy lata. Dobrze jest jeśli lokata podlega automatycznemu odnowieniu. Zwróć uwagę na występowanie okresu kapitalizacji, czyli jak często odsetki są dodawane do lokaty. Mając ofertę dwóch lokat dla dziecka z takim samym oprocentowaniem, ale innym okresem kapitalizacji, wybierz depozyt z jak najczęstszą kapitalizacją - najlepiej dzienną. W takim przypadku po każdym dniu odsetki są dopisywane do lokaty dzięki czemu na kolejny zysk pracuje większa suma. Wszystkie pieniądze zgromadzone w banku, również na lokacie - podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wartości 100 tys. euro. Oznacza to, że do takiej sumy otrzymasz zwrot w przypadku upadłości banku.

Na naszym rynku jest mało banków pozwalających założyć lokaty dla dziecka. Jednym z nich jest Kredyt Bank z ofertą - Lokata Junior. Kapitalizacja ma miejsce jedynie raz - z zakończeniem depozytu. Występują dwa warianty trwania i oprocentowania. Dla 3 miesięcy odsetki wynoszą 3,30% brutto w skali roku. Zakładając lokatę na 6 miesięcy otrzymasz 3,50% brutto w skali roku. Nie jest to imponująca oferta, kiedy na standardowej lokacie długoterminowej możesz uzyskać ok 7% brutto. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być założenie lokaty na siebie i na niej zbieranie oszczędności dla dziecka. Wtedy oszczędności w skutek wysokiego oprocentowania będą rosły szybciej.